Звернутися до психолога – це нормально
Звернутися до психолога – це нормально.
Усі ми періодично потрапляємо у стресові ситуації – кінець світу від цього не настає. Але негатив накопичується, старі "таргани" в голові все більше дають про себе знати, зриви на близьких і нелюбов до себе – все це нарощує камінь на шиї, який гальмує у всіх напрямках.
Серед українців розповсюджений стереотип, що до психологів треба йти вже зовсім у крайньому випадку. Мовляв, це гроші на вітер, "я й потерпіти можу чи з друзями поговорити". Результатом може стати незадоволеність собою і своїм життям чи навіть потрапляння у стан депресії.
Навіщо звертатися до психолога?
Коли повсякденне життя для людини стає нестерпним – потрібно піти до психолога.
Проблеми, з якими звертаються до українських психологів, дуже різноманітні. Клієнтів до 25 років більшою мірою хвилює кохання, після 25 років – пошук себе. Існують вікові кризи: 3-х років, 7-ми років, пубертатна (підліткова) криза, 17-ти років, 30 – 33-х років. І це нормально. Більше того, кожна криза формує психічні новоутворення – і це великий позитив для людини. Але одні люди проходять ці кризи "безболісно", а іншім – потрібна допомога психолога.
Як знайти "свого" психолога?
Вибір психолога не завжди простий. Коли обираєш психолога потрібно звертати увагу на:
- загальну освіту
- додаткові програми підготовки з обов'язковою сертифікацією, які людина отримувала під час навчання, і має отримувати повсякчас.
- спеціалізацію психолога. Наприклад, юридичний психолог не може працювати з дитячим аутизмом. А психотерапевт не буде консультувати приватні фірми щодо психології реклами чи маркетингу. Психолог має бути галузевим і обирати потрібно в залежності від свого запиту. Існує чимало напрямів психотерапії та індивідуального консультування.
Буває так, що людина обирає психолога не за потрібним собі фахом, тому не відчуває конкретних змін. У такому разі – це не ваш психолог, і варто знайти іншого. Навіть якщо з першого разу вам не вдалося вирішити своє питання, взагалі зупинятися шукати свого психолого не варто. Якщо виникла потреба – це сигнал, що її потрібно задовільнити і повернутися до нормального життя.
Коштувати консультація психолога може від декількох десятків гривень до декількох сотень в іноземних валютах. Та в державних закладах (освітніх, оздоровчих чи навіть пенітенціарних) передбачена посада практичного психолога, і за звернення до цього спеціаліста не потрібно платити.Є також безкоштовні послуги на рівні міста – це телефони довіри (про них в наступному блозі).
Психолог чи психіатр?
Психолог та психіатр – це різні речі. У нашій культурі прийнято ототожнювати ці дві професії. І це – у корінь невірно.
Психолог працює з нормою, а психіатр – з патологією, тобто лікує хворих. Головний мотив психолога – не нашкодити. Він буде тільки допомагати.
Порівняно з західним суспільством, українське ще доволі далеке від культури відвідування психологів. Максимум 10-15% українців звертаються до психологів. І це, здебільшого, стосується великих міст.
Коментарі
Дописати коментар